Dom i ogród

Podlewanie ogrodu – jak robić to skutecznie i ekonomicznie?

Piękny ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a jednym z jej niezbędnych elementów jest podlewanie. Żadna roślina nie będzie dobrze rosła, jeśli będzie miała zbyt sucho. Nie sztuką jest jednak podlewać ogród byle jak i byle gdzie. Sztuką jest podlewanie skuteczne i ekonomiczne. Zobaczmy więc, jak robić to dobrze.

Wykorzystanie deszczówki

Jednym z lepszych sposobów na ekonomiczne podlewanie ogrodu jest wykorzystanie wód opadowych czyli deszczówki. Coraz więcej osób decyduje się na montaż pojemników na deszczówkę, które zbierają wody deszczowe, a następnie wykorzystuje je do podlewania ogrodu w okresie bezdeszczowym. Dzięki temu można sporo zmniejszyć wydatki na wodę, a jednocześnie ograniczyć zużycie słodkiej wody, której zasoby systematycznie spadają. W niektórych gminach można nawet starać się o specjalne dotacje na montaż zbiorników na deszczówkę, co dodatkowo podnosi atrakcyjność takiego rozwiązania.

Odpowiedni sprzęt

Ręczne podlewanie ogrodu wężem nigdy nie będzie tak efektywne jak podlewanie przy użyciu zraszaczy. Urządzenia te pozwalają mieć pewność, że woda jest równomiernie rozprowadzona na całej powierzchni, a wahadłowy zraszacz Gardena można przestawić w kolejne miejsce w momencie, gdy uznamy, że czas na podlewanie kolejnego fragmentu trawnika.

Warto również rozważyć montaż automatycznych systemów nawadniających, na które składa się system połączonych ze sobą rur i zraszaczy oraz sterownik. Rury i zraszacze są ułożone pod ziemią, więc nie szpecą powierzchni ogrodu, a ich odpowiedni układ sprawia, że w jednym czasie może być podlewany cały ogród. Automatyzacja pozwala na ustawienie czasu i terminu podlewania, dzięki czemu może się ono odbywać bez naszej obecności i nakładu naszej pracy.

Czas podlewania

Nie każdy wie, że na skuteczność i ekonomię podlewania wpływa również czas, w którym podlewanie jest wykonywane. Nie można tego robić w południe, gdyż nagrzane liście mogą zostać poparzone promieniami słońca skupionymi w kropli wody. W dodatku nagrzana ziemia mocniej paruje, co znacząco ogranicza efektywność podlewanie. Zdecydowanie lepiej robić to wczesnym rankiem, gdy ziemia jest najchłodniejsza, a duża wilgotność powietrza przeciwdziała parowaniu. Jeśli nie możemy podlewać rano, to możemy również zrobić to wieczorem, ale najlepiej dopiero po zachodzie słońca, gdy będzie chłodniej. Dzięki temu ograniczymy szybkie parowanie oraz uszkodzenia na liściach mogące powstać na skutek poparzenia.